På 1980-talen fanns det en festival i Karsefors, strax utanför Ysby, och på 1990-talen härjade Joddla med Siv på Strandhotellet i Mellbystrand. Under 2020-talen fick Laholms kommun en riktig rockscen i och med att Mellbystrands Livescen såg dagens ljus. Bakom föreningen ligger fem drivna personer som heter Pierre Hansson, Johan Almby, Jimmy Grym, Marcus Eriksson och Christian Arvidsson, som gjort Laholm till en plats som stora artister vill komma till.

Marcus Zachrisson Rubin, sångare i Sonic Overlords

Johan Almby har arrangerat sin Midsommarrock, på sin gård vid Mellby Horsepower i Mellby, i nio år. Pierre Hansson har hjälpt krögare under många år att arrangera uppträden på krogar i kommunen. Tillsammans, med Marcus Eriksson, Christian Arvidsson och Jimmy Grym, har de bildat Mellbystrands Livescen och de har visionen klar för sig.

– Det hade varit så kul att kunna arrangera en rockfestival på stranden i Mellbystrand, säger Johan Almby och fortsätter:

– Tänk att få hit Volbeat. Det hade verkligen varit något.

Vi vill göra roliga arrangemang som passar många

Magasin Laholm träffade Jimmy, Pierre och Johan på ett planeringsmöte hemma hos Pierre, en lördagskväll i september. Idéerna sprutade och det pratades om endagarsfestivaler, mat- och dryckesmässa. Mellbystrands Livescen står inte bara på ett ben, utan har flera att stå på. Samtidigt gör de allt detta på fritiden och för att de tycker att det är så kul. Arrangemangen går runt ekonomiskt, men syftet är inte att gå med vinst, det är att göra roliga arrangemang som passar många.

– Vi fick exempelvis frågan om vi hade lust att fixa festen efter traktorpullingen och det ville vi givetvis. Senast var det 6.500 personer där och jag tror att det är det största eventet i kommunen. På festen efteråt brukar det vara 2-300 personer, säger Pierre Hansson.

Mellbystrands Livescens hemmaplan är framförallt hemma hon Johan Almby på Mellby Horsepower, i Mellby. Stämningen och atmosfären där är magisk. Dammet yr runt innergården och de tunga tonerna från rockmusik mullrar ut över Laholms-slätten.Känslan är något som skulle kunna liknas vid Sweden Rock Festival, fast i en miniatyrtappning. Pierres fru Anette flikar in:

Jag och Dregen har också ett konstprojekt ihop

– Många säger att känslan är som när man var på Strandhotellet på 1990-talen och Pierre berättade hur han började för några år sedan med att ha Ralf Gyllenhammar på en spelning hemma i sitt vardagsrum.

– Ralf var riktigt nervös den gången, eftersom han aldrig gjort en hemmaspelning någon gång tidigare.

Efter Ralf Gyllenhammars hemmaspelning, som var Pierre Hansson första arrangemang, följde ett tältarrangemang med Bonafide och Sputnik Monroes. I och med dessa tidiga arrangemang har Mellbystrands Livescen skapat många kontakter.

– Jag och Dregen har också ett konstprojekt ihop, som bland annat handlar om att designa gitarrer, säger Pierre Hansson. 

Gyllenhammar i spetsen

Mellbystrands Livescen har onekligen fått en status i Sverige. Det beror mycket på att de fått tungviktare inom musikvärlden till sig. Först var det Thundermother. Det är ett välrenommerat band från Växjö, som just nu turnerar med världsbanden Scorpions och Whitesnake. Därefter fick de Mustasch med Ralf Gyllenhammar i spetsen och framförallt fick de Mikkey Dee till Horsepower den gångna sommaren. Dee är före detta trummis i det ikoniska bandet Motörhead och en av branschens största namn.

– Får man sådana till sig så ger det ringar på vattnet. Rockvärlden är inte stor och säger Mikkey Dee att Mellby är bra så blir det lättare att få andra till sig, säger Johan Almby.

Mellbystrands Livescen är en förening med personer som är hängivna och intresserade av rockmusik. En av dem är Jimmy Grym och han hade Ralf Gyllenhammar i sin trädgård, som ett led i att roa människor under pandemin.

– Vårt engagemang är intressebaserat och vi finns till för att förnöja människor, säger Jimmy Grym.

Pierre Hansson är ute och fiskar med en av Sveriges stora rockers; Andreas Tyrone Svensson. Mera känd som Dregen och har till och med en tavla målad av rockstjärnan hängandes hemma hos sig.

– Vi finns verkligen på kartan idag. Nu pratar folk om vår scen och folk kontaktar till och med oss nu och det märks, säger Pierre Hansson och Johan Almby fyller i:

– Jag var på en festival i Knislinge och där var det minst tio personer per dag som kom fram och berömde våra arrangemang i Mellby.

”Vårt engagemang är intressebaserat och vi finns till för att förnöja människor”

Mellbystrands Livescen

En rockscen att räkna med

Idag har Mellbystrands Livescen 2775 medlemmar i sin Facebook-grupp och den finns framförallt till för att folk ska veta vad som händer. Det kommer definitivt hända saker kring Mellbystrands Livescen framöver. I kommunen finns storheter som Liv Jagrell och Michael Amott. Och i somras spelade Lechery på Mellby Horse Power. I det bandet finns bland annat gitarristen Fredrik Nordstrand, från Mellbystrand. Nu finns också en rockscen att räkna med.

– Vi har hur många idéer som helst. Det handlar framförallt om att hinna med, säger Pierre Hansson och Jimmy Grym fortsätter:

– Vi kommer nog att satsa lite mera på sponsring och sådana saker framöver.

Pierre Hansson säger också att det finns en rad stora band på önskelistan inför 2023 och nämner bland annat Falköpings-baserade bandet Nestor som ett av dem. Några andra han nämner som möjliga gäster är danska D.A.D, Danko Jones, Bonafide, Volter och Thundermother.

Det kommer säkerligen också bli något ”hemligt” med Mikkey Dee. Det mesta är preliminärbokat inför 2023 så se upp, säger Pierre Hansson.

Har samarbete med kommunen

Föreningen känner också att de har Laholms kommun på sin sida och det samarbetet handlar just nu om att exempelvis låna mark till parkering i samband med arrangemang. Just nu får man plats med 500 personer och biljetterna administreras framförallt av Tickster, vilket ger gästerna en bättre garanti för sina köpta biljetter. Johan Almby säger att det känns mera seriöst med en riktig biljettleverantör än om folk ska swisha till en privatperson. Gruppen berättar vidare att de fem har olika roller. Johan Almby är den som har lokalerna. Jimmy Grym har tagit på sig ansvaret för ekonomin. Christian Arvidsson är en fena på ljussättning och Marcus Eriksson är ljudansvarig medan Pierre Hansson är ansvarig för bokningar.

– Målet är att ha något året runt. Idag har vi event från ungefär maj till september, säger Jimmy Grym och Johan Almby fortsätter:

– Jag var på The Tivoli, i Helsingborg, för en tid sedan och så vill vi få det hos oss, säger han och berättar att The Tivoli är en känd livescen i Helsingborg, beläget ungefär där Sundsbussarna brukar avgå och lägga till.

Det bästa sättet att få veta vad som händer kring Mellbystrands Livescen är att gå med i Facebookgruppen, som heter just Mellbystrands Livescen. Det lär dyka upp riktigt intressanta och tunga namn inom hårdrocksbranschen framöver.

Urval av band och artister som varit på Mellbystrands Livescen:

Thundermother

Mustasch

Bonafide

The Drippers

Corroded

Demiurge

Thundermother

Lechery

Kranium

The Sonic Overlords

Ozzy The Coverband

Lugnet

Stew

Hazy Dizzy

Sputnik Monroes

Mikkey Dee

Dregen

Steelwings

Publicerad i Magasin Laholm vinter 2022.