I juni lämnar Tommy Karlsson VD-skapet på Södra Hallands Kraft, SHK

Under Tommy Karlssons 42 år på SHK har företaget genomgått stora förändringar och när han till sommaren lämnar över till sin efterträdare står hela energibranschen inför stora utmaningar. Vi träffar Tommy som delar med sig av sina minnen genom åren, milstolpar i SHKs historia och tankar om framtidens energibransch.

Han började sin anställning på SHK i maj 1979, då som planeringsingenjör och hans första uppdrag blev att projektera elnätsutbyggnad i Skummeslövsstrand. SHK, var då ett relativt litet företag med få anställda. Kontoret rymdes i en villa i Lilla Tjärby, precis ovanför Lagabacken och Tommy fick sitt kontor i källaren. SHK flyttade sedan ner till Hästtorget och efter några år blev man hyresgäst hos Sparbanken vid Stortorget i Hallbergska huset. Verksamheten växte och det blev läge att samla ihop personal och verksamhet på ett ställe. Valet föll på Vallberga, där redan en stor del av verksamheten fanns. Hösten 2014 flyttade SHK in i ett nytt kontorshus, ritat och designat av Laholmsarkitekten Carl-Johan Herbertsson, Isrenn Arkitekter. 

Mr SHK och nya mr SHK

När SHK:s dåvarande VD, Arne Hammar, även kallad ”mr SHK”, blev VD för det andra samägda elhandelsbolaget NVSH, 1991, trädde Tommy in som tf VD för SHK och 1993 sökte han tjänsten och fick den i konkurrens med andra sökande. Av sina 42 år i SHK har Tommy varit i ledningen i 30 år. 

Tommy har ett nästan onaturligt gott minne, och kan beskriva SHK:s utveckling i detalj. Självklart tycker han att det är vemodigt att sluta efter så många år, i ett företag som han ägnat så mycket tid och som han satt sin prägel på och där han drivit en både stark och lönsam utveckling. Men Tommy menar att det känns som rätt tid att lämna över till en ny VD, Tobias Nilsson, SHK:s nuvarande tekniske chef. Tommy fyller 67 år i augusti och han har aldrig tänkt stanna lika länge som sin företrädare, Arne Hammar, som hann bli 80 innan han helt lämnade företaget.

Lång historia

2019 fyllde SHK 100 år och Tommy har som nämnts varit med under den tid då företaget tagit sina stora kliv framåt. Under många år var företaget ett relativt litet företag som ägde elnätet i en del av Laholms kommun och sålde el till sina nätkunder. I slutet av 1980-talet köpte man elnätet av Sydkraft i Ahla och Skogaby och några år senare förvärvade man elnätet i kommunens östra delar. Det var ett elnät som var kraftigt eftersatt och hade mycket driftstörningar, så det var en utmaning för SHK. Men på det sättet blev man ägare till elnätet i hela Laholms kommun och faktiskt också en bit in i Båstads kommun. 

Energiomställningen

Framsynt, aktivt och med starkt miljötänk men ändå med stor hänsyn till ekonomi har företaget utvecklats under Tommys ledning. Under 80-talet var fokus på att försöka minska oljeberoendet, inte minst för miljöns skull, och SHK bidrog med att konvertera till el i stor skala. Tommy fick också ansvaret för att introducera naturgas i Laholm och Båstad som var ett bättre miljöval än olja. Detta gjorde också att man började sälja andra energitjänster och började sälja ”färdig värme” till framför allt större kunder. För att bidra till energiomställningen och en bättre miljö satsade SHK också på vindkraft och biogas. SHK byggde fem egna vindkraftverk och möjliggjorde genom nätdragning en snabb utbyggnad av många fler verk som byggdes av lantbrukare och ekonomiska föreningar. Biogasanläggningen stod klar 1992, samägt med Laholms kommun och Vallberga Lantmän. Det var den första kommersiella biogasanläggningen i Sverige som numera är helägd av SHK och producerar den miljövänliga biogasen både till fordon och för uppvärmning. 1996 kom en annan stor förändring då elmarknaden avreglerades, vilket innebar att elnät och elhandel måste separeras. SHK initierade då starten av elhandelsbolaget, Kraftaktörerna, tillsammans med bland annat Bjäre Energi och Tommy blev VD även för detta bolag, som 2010 fusionerades med det betydligt större elhandelsbolaget Bixia. Tommy som alltid vurmat för att SHK ska vara det nära och lokala företaget i Laholm med stark känsla för sina medlemmar tyckte att den känslan försvann i det större elhandelsbolaget och engagemanget i Bixia avvecklades. Numera driver SHK elhandel i eget dotterbolag och har ca 10 000 elhandelskunder som köper förnybar energi. 

SHK har under Tommys ledning genomgått ganska stora förändringar. SHK:s elnät, med drygt 20 000 nätkunder är företagets absolut största verksamhet som växer varje år, men man har tre dotterbolag, biogas, elhandel och energitjänster som alla utvecklas positivt. Inte minst energitjänster som äger och driver värmeanläggningar och säljer solenergianläggningar, vilket ökat markant. SHK har numera 48 anställda och koncernen omsätter cirka 225 miljoner kronor. 

Gudrun blev en utmaning

Trots stora utmaningar under åren, som oljekriser och finanskriser, har Tommy nästan enbart positiva minnen från sin tid i företaget, inte minst att han med sin kunskap och erfarenhet fått delta i många, även nationella energinätverk som haft betydelse för branschens utveckling. Den värsta och mest omskakande händelsen var orkanen Gudrun i januari 2005. När det var som värst var 80 procent av SHK:s nätkunder utan ström. Värst var det i de områden som var inköpt av sydkraft. Tommy minns den lojala personalens enorma insats för att röja upp och laga nätet. Sedan Gudrunstormen har SHK investerat 450 miljoner kronor i att driftsäkra nätet och göra det mindre känsligt för yttre påverkan.   

Lokalt, medlemsägt och hållbart

SHK är ett medlemsägt företag, en ekonomisk förening, där vinsten återinvesteras lokalt för att öka kvalitén och säkerheten samtidigt som man har ambitionen att ge en nära och god service till sina medlemmar från sitt kund- och energicenter i Vallberga. SHK har också länge haft en tydlig miljöprofil och är idag ett nästan helt fossilfritt företag. Man distribuerar grön el, biogas, vindkraft och vattenkraft, bygger solenergi och nya värmelösningar med jordvärme och biogas. Till Tommys stora glädje blev SHK utsedda till ”Årets hållbara företag 2017” av Offensiva Laholm. Det lokala tänkandet visar sig också i att SHK genom åren sponsrat en hel del föreningsverksamhet och lokala satsningar som gynnar laholmarna. Senast bidrog företaget till Skummeslövsbryggan och det blir säkert också aktuellt när det snart ska bli en brygga i Mellbystrand.    

Framtidens utmaningar 

Tommy betonar att det finns stora framtida utmaningar och en fortsatt energiomställning. Inte minst när den tunga transportsektorns och de stora företagens oljeberoende ska ersättas och elektrifieras. Småskalig elproduktion, så som sol och vind ska ersätta de stora produktionsenheterna och det ställer stora krav på ombyggnad av elnät och förändrad användning hos abonnenterna. Ett annat problem att lösa är den bristfälliga överföringskapaciteten från norra Sverige till de södra delarna av landet. Det skapar energibrist och höga priser och problem för en ökad tillväxt i södra Sverige.

Tommy ser också, med den snabba och digitala utvecklingen som pågår, att vi kommer att erbjudas mer kundanpassade och användarstyrda system. Kunderna kommer att erbjudas möjligheter att styra sin elförbrukning på ett helt annat sätt. Energibolagen kommer att sälja funktioner mer än bara kw-timmar och kunderna kan ladda cykeln och bilen eller använda tvättmaskinen när elen är billigast.       

Fortsätter som konsult

Tommy kommer inte lämna utmaningarna i energi-branschen helt eftersom att han planerar att vara konsult i några år. Med hans kompetens och långa erfarenhet kommer han säkert att bli efterfrågad och kunna bidra på många olika sätt i ett företag. 

Han kommer inte att släppa kontakten med SHK och räknar med att stötta den nya VD:n och verksamheten. 

Tommy har alltid sett SHK som en viktig del i Laholms samhällsbyggande och han är säker på att SHK kommer att fortsätta vara en aktiv del i att bygga och utveckla Laholm. 

Han hoppas såklart också få mer tid till familjen; fru Lena, dotter, svärson och två barnbarn i Göteborg. Golf har varit ett stort intresse under många år och fler golfrundor ska det också hinnas med och även lite mer resande, gärna till Italien som är hans och Lenas favoritdestination. Självklart kommer vi även fortsättningsvis träffa på honom när han är i sommarhuset i Skummeslövsstrand.

Publicerad i Magasin Laholm vår 2021